Uzależnieniem nazywa się zaburzenia spowodowane nadmiernym i regularnym spożywaniem substancji psychoaktywnych, a także pojawienie się objawów fizycznych i psychologicznych wskazujących na pojawienie się problemu. Osoby uzależnione borykają się z wieloma trudnościami dotykającymi kwestii materialnych i zdrowotnych, a także społecznych. W ośrodkach terapii uzależnień pracują specjaliści, których celem zawodowym jest udzielenie profesjonalnego wsparcia kobietom oraz mężczyznom poszukującym wyjścia z sytuacji kryzysowej.
Czym jest pobyt diagnostyczno-motywacyjny?
Do ośrodka terapii uzależnień zgłaszają się osoby oczekujące wsparcia i efektywnego leczenia. Początkiem drogi jest pobyt diagnostyczno-motywacyjny będący procesem diagnozy i oceny pacjenta. Warto pamiętać, iż dogłębne poznanie przyczyny problemu i jego stopnia zaawansowania to kluczowe elementy programu, który zmierza do unormowania sytuacji życiowej pacjenta. Intensywne działania diagnostyczne i motywacyjne pozwalają przygotować indywidualny plan pracy nad uzależnieniem podopiecznego, obejmujący opiekę pielęgniarską, terapeutyczną oraz psychiatryczną. Jest to pierwszy krok do podjęcia niezbędnej terapii długoterminowej.
Leczenie uzależnień w ośrodku – o czym warto wiedzieć?
Ośrodek terapii uzależnień to miejsce, w którym osoba będąca w kryzysie może uzyskać potrzebną jej pomoc. Jest to szansa na zmianę szkodliwych nawyków i dotychczasowego trybu życia w walce z uzależnieniem od substancji psychoaktywnej. Decydując się na zgłoszenie do ośrodka, nie musisz obawiać się krytyki ze strony personelu – pracownicy ośrodka zdają sobie sprawę z tego, że zbudowanie partnerskiej relacji z pacjentem to klucz do efektywnego leczenia terapeutycznego, podczas którego otrzymuje on profesjonalne wsparcie.