Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT

Dlaczego Spichlerz ?

Strona główna|Dlaczego Spichlerz ?
Dlaczego Spichlerz ? 2022-05-16T08:18:55+00:00

ośrodek spichlerzOśrodek „Spichlerz” stworzony został przez osoby, które posiadają ponad 10-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi na schorzenia psychiczne oraz uzależnienia.

Przez ostatnie kilka lat starali się oni pomagać takim ludziom na różne sposoby. Realizowane to było na oddziale szpitalnym, w przychodniach, w gabinecie prywatnym, w prywatnych i państwowych ośrodkach terapii uzależnień oraz w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych w środowisku, czyli w domu pacjenta. Zdobyte doświadczenie pomogło w opracowaniu optymalnego programu terapii.

W ośrodku „Spichlerz” zawsze doklada się wszelkich starań aby dostosować się do stanu zdrowia i możliwości pacjenta. Ponadto doświadczenie założycieli Ośrodka pokazuje, że w terapii uzależnień nieodzowny jest stały i regularny kontakt pacjenta z lekarzem psychiatrą, aby poza uzależnieniem pomóc podopiecznym w uporaniu się z innymi współwystępującymi problemami natury psychicznej, takimi jak np. depresja, lęk czy zaburzenia snu. Ważne jest także miejsce, w którym będzie udzielana pomoc. Nie bez znaczenia jest klimat sprzyjający zdrowieniu, dlatego Ośrodek mieści się w zabytkowym spichlerzu.

Alkoholizm

Jednym z najczęściej spotykanych nałogów w dzisiejszym świecie jest alkoholizm. Dotyka on nie tylko osoby o trudnej sytuacji materialnej, ale także coraz częściej wykształconych i bogatych ludzi. Jednocześnie jest on niezwykle niebezpiecznym nałogiem, bowiem może się rozwijać poza świadomością danej osoby. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej dostrzec zmianę zachowania czy tolerancji na coraz większe dawki tego typu napojów. Im szybciej bowiem uzależniony uświadomi sobie swój problem, tym krótsza i mniej bolesna będzie droga do całkowitego wyleczenia.

Seksoholizm

Popęd seksualny jest odczuciem naturalnym dla wszystkich ludzi. Czasami jednak, wskutek różnego rodzaju doświadczeń czy przeżyć, uczucie to przeradza się w seksoholizm. Jest to groźny nałóg, w którym uzależniony rozładowuje napięcie psychiczne i fizyczne za pomocą wzmożonej aktywności seksualnej. Trudno jednoznacznie uświadomić sobie samemu granicę między naturalnymi zachowaniami a zniewoleniem. Dlatego też w wielu wypadkach niezbędna okazuje się pomoc psychologa lub psychiatry.

Zakupoholizm

Wiele osób lubi czasami iść sobie do galerii, pooglądać asortyment czy kupić jakieś ubrania czy inne artykuły. Problem zaczyna się, kiedy przestajemy nad tym panować, a zakupy stają się jedyną metodą na polepszenie sobie nastroju. W takich sytuacjach łatwo popaść w uzależnienie, które jednocześnie trudno sobie uświadomić. Proces leczenia jest stosunkowo trudny, bowiem zakupy są jednym z naturalnych zadań dnia codziennego. Jednym ze sposobów ograniczenia niebezpieczeństwa nałogu jest korzystanie wyłącznie z gotówki.

Lekomania

Jednym z dość często spotykanych uzależnień jest lekomania. Najczęściej rozpoczyna się od standardowego przyjmowania preparatów, przepisanych przez lekarza. Z czasem jednak osoba uzależniona zaczyna samodzielnie zwiększać dawkę lub liczbę leków. Jednocześnie w sytuacji, kiedy opakowanie się kończy lub trudno jest uzyskać kolejną receptę, dana osoba zaczyna odczuwać drażliwość oraz niepokój. Uzależniony stara się chodzić do różnych lekarzy oraz aptek, aby przyjmujące tam osoby nie domyśliły się problemu.

Narkomania

Problem uzależnienia od narkotyków jest najczęściej spotykany u ludzi rozpoczynających dorosłe życie. Jest to szczególnie niebezpieczny nałóg, gdyż substancje te są zakazane, a co za tym idzie, często zawierają szkodliwe lub toksyczne składniki. Narkomania najczęściej rozpoczyna się od niewinnego eksperymentowania i zażywania z konkretnej okazji. Po pewnym czasie dopiero pojawia się pragnienie i przymus przyjmowania substancji psychoaktywnych, który wymaga już leczenia terapeutycznego.

Uzależnienie od dopalaczy

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się dopalacze. Nieprawdą jest, że substancje te są bezpieczniejsze od narkotyków, bowiem również są one mieszanką środków chemicznych, które mogą być toksyczne. Dodatkowym problemem jest fakt, że nawet w przypadku zatrucia udzielenie pomocy jest trudne, ponieważ tak naprawdę nikt z otoczenia nie może wskazać, jaką substancję przyjął poszkodowany. Uzależnienie od dopalaczy przebiega podobnie, jak w przypadku narkotyków i najczęściej rozpoczyna się chęcią eksperymentowania lub dobrej zabawy.

+48 505 576 247