Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT
Leczenie uzależnienia od narkotyków 2019-07-25T08:28:18+00:00

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Problem narkomanii może dotknąć każdego – niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Nałóg ten, jak każdy inny, dotyka nie tylko uzależnionego, ale też jego bliskich. To podstępna choroba, która zaczyna się dość niewinnie. Powodem sięgania po narkotyki może być chęć dodania sobie odwagi przed imprezą, poprawa nastroju, ucieczka od problemów czy też nadmiar obowiązków i potrzeba dodatkowego „źródła energii”. Niewiele osób potrafi poprzestać na sporadycznym zażywaniu narkotyków. W zdecydowanej większości przypadków szybko dochodzi do silnego uzależnienia, którego nie sposób pokonać samemu.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od narkotyków?

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nałóg jest chorobą i wymaga podjęcia leczenia. Trzeba też przygotować się na to, że może być ciężko i będzie potrzebna silna determinacja – głód narkotykowy może wydawać się nie do zniesienia. Powrót do życia bez nałogu nie jest łatwy, ale jest możliwy. Warto jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Specjaliści poprowadzą bezpiecznie przez proces odtrucia, pokonania uzależnienia fizycznego i psychicznego oraz powrotu do normalnego życia.

Program leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Konieczne jest odtrucie organizmu od psychoaktywnych substancji pod nadzorem lekarskim. Narkotyki wywołują spustoszenie w organizmie, dlatego konieczne jest również wykonanie badań, które pozwolą ocenić skalę wywołanych szkód. Oprócz detoksu i leczenia farmakologicznego, niezbędne jest podjęcie psychoterapii – zalecane są zarówno indywidualne sesje z terapeutą, jak i zajęcia grupowe.

Celem leczenia uzależnienia jest nie tylko pomoc w całkowitym odstawieniu narkotyków, ale też nauka życia w abstynencji. Dlatego tak ważne jest, by podczas konsultacji psychologicznych poznać i zrozumieć przyczynę sięgania po środki psychoaktywne – jeśli jest to na przykład ucieczka od problemów, terapia pozwoli znaleźć inne metody radzenia sobie z nimi poprzez przejęcie odpowiedzialności za swoje życie

+48 505 576 247