Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT

W jaki sposób nasz mózg uzależnia się od hazardu?

Strona główna|Artykuły|W jaki sposób nasz mózg uzależnia się od hazardu?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub konkretnych zachowań to nabyte zaburzenie psychiczne, które wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. Terapia osób uzależnionych przyjmuje zazwyczaj dwie podstawowe formy – terapię grupową lub indywidualną. Jej celem jest udzielenie pomocy na drodze do zrozumienia problemu i odnalezienia sposobu na to, jak sobie z nim poradzić. Profesjonalny ośrodek terapii uzależnień to miejsce, w którym osoby w kryzysie rozpoczynają walkę o powrót do życia bez szkodliwych nawyków, np. uprawiania hazardu.

Uzależnienie od gier hazardowych – na czym to polega?

Uzależnienie od hazardu to zachowanie destrukcyjne, prowadzące do całkowitego zatracenia się w grach losowych, zakładach bukmacherskich, pokerze, czy też innych grach hazardowych. Ryzyko w obrocie pieniędzmi może prowadzić do konsekwencji finansowych, zaciągnięcia długów, ale również pogorszenia relacji z bliskimi. W efekcie osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim zachowaniem, uciekając w świat hazardu oraz gier. Terapeuci zauważają, iż każdego roku rośnie liczba osób uprawiających hazard.

Dlaczego człowiek może uzależnić się od hazardu?

W trakcie gry, w której stawką jest wygrana pieniężna, dochodzi do wzrostu dopaminy, czyli substancji chemicznej zaangażowanej w tzw. system nagrody i przyjemności. Oczekiwanie na wygraną prowadzi do wzrostu aktywności neuronów dopaminowych, przez co pojawia się chęć ponownego przeżycia podobnej sytuacji. Niestety okazuje się, że w wielu przypadkach częste uprawianie hazardu przyczynia się do uodpornienia mózgu na działanie dopaminy. Sytuacja tego typu oznacza, że gracz, chcąc ponownie odczuwać rosnącą ekscytację, decyduje się na udział w kolejnych rozgrywkach, które mają na celu dostarczenie mu oczekiwanej przyjemności.

2023-03-17T13:55:27+00:00 Luty 23rd, 2023|
+48 505 576 247