Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT

Odtrucie alkoholowe

Strona główna|Artykuły|Odtrucie alkoholowe

Przejście w stan trzeźwości bywa trudne. Pacjenci po nagłym odstawieniu alkoholu mogą odczuwać wiele dolegliwości zarówno psychicznych, jak i fizycznych. A to z kolei często powoduje, że osoby uzależnione sięgają po alkohol, by zniwelować skutki jego odstawienia. I tak toczy się błędne koło uzależnienia. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Przeprowadzane przez ośrodek terapii uzależnień odtrucie alkoholowe jest w pełni bezpieczne i pozwala stopniowo, łagodnie przejść w stan całkowitej trzeźwości.

Jak wygląda proces trzeźwienia?

Jakie dolegliwości mogą wystąpić po odstawieniu alkoholu? Już po jednej dobie mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, tiki nerwowe, urojenia, agresja, stany lękowe, pogorszone samopoczucie, a nawet depresja. Dlatego tak ważne jest, by proces trzeźwienia monitorowany był przez lekarza. Opieka profesjonalisty i podawanie odpowiednich leków oraz płynów wspomoże odtruwanie osoby uzależnionej bez uszczerbku na zdrowiu. Należy pamiętać, że odtruwanie powinno się odbywać stopniowo – nagłe wypłukanie toksyn z organizmu mogłoby spowodować szok dla organizmu, a nawet zagrożenie życia. W tym okresie organizm potrzebuje ponadto zwiększonej dawki elektrolitów oraz witamin. Konieczne bywa również wykonanie specjalistycznych badań, podawanie między innymi leków regulujących pracę serca czy rytm snu.

Jakie korzyści przynosi odtrucie alkoholowe w specjalistycznym ośrodku?

  • całkowite (aczkolwiek stopniowe) usunięcie z krwiobiegu alkoholu i innych substancji psychoaktywnych
  • uzupełnienie niedoborów witamin, minerałów, elektrolitów
  • kontrola nad rytmem serca
  • bezpieczne odtrucie alkoholowe pod kontrolą lekarza.

Odtrucie bywa często mylone z detoksykacją. Są to jednak różne procesy. Odtrucie alkoholowe kierowane jest do osób pozostających pod wpływem alkoholu. Natomiast detoks przeprowadzany jest na późniejszym etapie – u osób trzeźwiejących (o zerowym bądź znikomym poziomie alkoholu we krwi).

Odtrucie alkoholowe to pierwszy krok do trzeźwości. W zależności od indywidualnego przypadku regeneracja organizmu może potrwać nawet do kilku miesięcy. W tym okresie ważna jest fachowa opieka zarówno medyczna, jak i terapeutyczna.

2023-03-17T13:55:28+00:00 Wrzesień 25th, 2018|
+48 505 576 247