Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT
Leczenie uzależnienia od hazardu 2019-07-25T08:27:32+00:00

Leczenie uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od gier hazardowych jest równie niebezpieczne jak alkoholizm czy też inne nałogi. Dlatego uznawane jest za przewlekłą chorobę, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Kiedy granie stanowi problem? Nałóg ten można łatwo ukryć nawet przed najbliższymi. Prawda o uzależnieniu wychodzi na jaw zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy nałóg doprowadza do bankructwa i poważnych problemów finansowych. Bliscy uzależnionego często odwracają się wtedy od niego, nie rozumiejąc, że jest to choroba wymagająca leczenia.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?

Przede wszystkim hazardzista musi sam chcieć uwolnić się od nałogu. We wzbudzeniu motywacji do walki o powrót do nowego życiu pomoże psychoterapia. Gdy hazardzista przyzna się przed terapeutą, innymi członkami grupy terapeutycznej, a przede wszystkim przed samym sobą, że ma problem z uzależnieniem od gier, możemy mówić o pierwszym kroku na drodze do wyzdrowienia.

Leczenie uzależnienia od hazardu to wieloetapowy proces. Każdy z nich należy dokładnie przepracować, by osoba chora zrozumiała skutki swoich zachowań oraz by udało jej się zbudować silną motywację do zmiany. Terapia dostarcza wyczerpującej wiedzy na temat specyfiki problemu i jego skutków, pomaga budować i wzmacniać motywację do zmiany, uświadamia, że istnieją inne, bezpieczne sposoby na relaks, spędzanie wolnego czasu czy też budowanie własnej wartości aniżeli hazard. Leczenie polega również na nauce chorego sposobów radzenia sobie z głodem hazardowym i towarzyszącymi mu emocjami.

Każdy nałóg jest chorobą na całe życie. Dlatego, by zapobiec jego nawrotom, konieczne jest zachowanie całkowitej abstynencji od wszelkiego rodzaju gier – zarówno hazardowych, jak i towarzyskich.

Terapia w Ośrodku Spichlerz może mieć formę zarówno weekendowych spotkań, jak i dłuższego pobytu w placówce. Dla osób, które mają wątpliwości i nie są pewne, czy są uzależnione, polecamy 7-dniową terapię – pobyt diagnostyczno-motywacyjny.

Wyjście z nałogu wiąże się także z uporządkowaniem wielu sfer życia. Pomocna może okazać się również terapia rodzinna, a także wsparcie prawnika czy też doradcy finansowego (w przypadku powstania długów spowodowanych grami hazardowymi).

+48 505 576 247