Leczenie uzależnienia od hazardu
Prowadzimy leczenie uzależnienia od hazardu, które jest równie niebezpieczne, jak alkoholizm czy narkomania. Nie bez powodu nazywane jest przewlekłą chorobą – bez leczenia, którego chory będzie miał ogromne problemy w powrocie do normalności, nieuwikłanej w sidła nałogu.
Kiedy granie stanowi problem? Prawda o uzależnieniu wychodzi na jaw zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy nałóg doprowadza do bankructwa i poważnych problemów finansowych zarówno uzależnionego, jak i jego bliskich. Ci zaś często odwracają się od niego, nie rozumiejąc, że jest to choroba wymagająca specjalistycznego leczenia.
Coraz częściej uzależnienie od hazardu ściśle łączy się z używkami – w naszym Ośrodku Terapii Uzależnień zajmujemy się także leczeniem alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków czy wsparciem rodzin osób uzależnionych.
Terapia w Ośrodku Spichlerz może mieć formę zarówno weekendowych spotkań, jak i dłuższego pobytu w placówce. Dla osób, które mają wątpliwości i nie są pewne, czy są uzależnione, polecamy 7-dniową terapię – pobyt diagnostyczno-motywacyjny.
Wieloetapowy proces leczenia
Leczenie uzależnienia od hazardu to wieloetapowy proces, który uzależniony musi przejść krok po kroku. Dokładne przepracowanie każdego etapu zapewni, że osoba chora zrozumie skutki swoich zachowań, a w efekcie zminimalizuje szansę na powrót do nałogu. Pomagamy w zbudowaniu silnej motywacji do zmiany życia, która przyniesie same pozytywne zmiany.
Terapia leczenia uzależnienia od hazardu dostarcza wyczerpującej wiedzy na temat specyfiki problemu i jego skutków, pomaga budować i wzmacniać motywację do zmiany, oraz uświadamia, że istnieją inne, bezpieczne sposoby na relaks czy spędzanie wolnego czasu. Ponadto pomaga w budowaniu własnej wartości, co w efekcie ma zbawienny wpływ na samopoczucie uzależnionego w gorszych momentach.
Leczenie polega również na nauce sposobów radzenia sobie z głodem hazardowym i towarzyszącymi mu emocjami.
Abstynencja od gier towarzyskich i hazardowych
Każdy nałóg jest chorobą na całe życie. Dlatego, by zapobiec jego nawrotom, konieczne jest zachowanie całkowitej abstynencji od wszelkiego rodzaju gier – zarówno hazardowych, jak i towarzyskich.
Wyjście z nałogu wiąże się także z uporządkowaniem wielu sfer życia. Pomocna może okazać się również terapia rodzinna, a także wsparcie prawnika czy też doradcy finansowego (w przypadku powstania długów spowodowanych grami hazardowymi).