Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT

Uzależnienie od zakupów

Strona główna|Artykuły|Uzależnienie od zakupów

Istnieją osoby dla których zakupy stają się sposobem na poprawę nastroju.  Badacze tegoż zjawiska często zwracają uwagę na to, że w robieniu zakupów atrakcyjna dla nas jest możliwość dokonywania wyboru. Owy wybór powoduje, iż w naszych mózgach pobudzony zostaje ośrodek nagrody. Dodatkowo warto wspomnieć, że częściej uzależniają się kobiety, szczególnie te których dochód jest dość wysoki. Zakupoholiczki deklarują, że zwykle sięgają po odzież i obuwie. W dalszej kolejności po kosmetyki, dodatki, rzeczy dla bliskich. Panie dokonują zakupów głównie w centrach handlowych.  Uzależnieni mężczyźni sięgają częściej po przedmioty kolekcjonerskie np. płyty, książki, o wiele chętniej niż kobiety korzystają z możliwości zakupu przez Internet.

Co można poradzić osobą dla których zakupy stają się problemem?

Przede wszystkim, ważne jest znalezienie specjalisty, który pomoże uporać się z problemem, osobą niezdecydowanym jeszcze na profesjonalną pomoc zaleca się:

  • Uświadomienie sobie tego, jakie myśli poprzedzają kompulsywne zachowanie.
  • Monitorowanie wydatków, płacenie gotówką – nie kartą, (płacąc kartą nie do końca masz świadomość tego ile wydajesz).
  • Należy pracować nad kontrolą zachowań finansowych, pracować konsekwentnie. Np. raz w tygodniu idę na większe zakupy, raz w miesiącu odwiedzam galerię, zabieram z sobą gotówkę, mam określony plan dotyczący zakupów ( to czego naprawdę potrzebuję).
2023-03-17T13:55:28+00:00 Sierpień 21st, 2017|
+48 505 576 247