Zadzwoń teraz !
+48 505 576 247
KONTAKT

Alkoholizm w rodzinie

Strona główna|Artykuły|Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm zbiera potężne żniwa. Zazwyczaj stanowi ucieczkę od problemów, obowiązków… Niektórzy po prostu lubią wieczny stan „na rauszu”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny zasięg ma to zjawisko. Alkoholizm w rodzinie to problem nie tylko osoby uzależnionej, ale i jej bliskich. Oni również potrzebują pomocy. Podczas gdy alkoholik oddaje się nałogowi, najbardziej cierpią członkowie rodziny. Mowa między innymi o:

• poczuciu winy i odpowiedzialności za nałóg bliskiego
• wstydzie przed innymi
• skupieniu się na alkoholizmie członka rodziny
• zepchnięciu własnych potrzeb na drugi plan
• wyniszczeniu psychicznym
• życiu w ciągłej niepewności.

Niestety, alkoholizm – tak jak i inne nałogi – często wzbudza w osobie uzależnionej agresję. Szczególnie wtedy, gdy bliscy próbują ograniczyć jej picie. Nierzadko pojawia się przemoc domowa zarówno wobec partnera, dzieci, jak i rodziców. Najczęściej bliscy ukrywają te problemy. Dlaczego? Przyczyną bywa wstyd, bezradność, poczucie winy, a także poczucie odpowiedzialności za agresora i jego zachowanie. Dlatego, jeśli mamy podejrzenie, że w naszym otoczeniu ktoś boryka się z problemem alkoholizmu w rodzinie, okażmy troskę, wsparcie i chęć pomocy.

O tym, że alkoholizm ma katastrofalne skutki dla osoby uzależnionej, nie musimy chyba nikomu przypominać. Niepokojącym zjawiskiem jest tzw. DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Syndrom ten pojawia się na skutek wychowania w rodzinie z problemem alkoholowym. Najogólniej mówiąc, jest to zespół utrwalonych schematów działania wyniesionych z domu rodzinnego. Dziecko, w którego domu występował problem alkoholizmu, może mieć problem w życiu dorosłym – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie powielać schematy wyniesione z domu. Oznacza to, że część dzieci alkoholików w przyszłości wpada w szpony tego samego nałogu bądź też wiąże się z osobą uzależnioną. Osoby z DDA wyróżnia także wyjątkowo niska samoocena, lęk przed zmianami, trudności w relacjach z innymi, silna potrzeba kontrolowania siebie oraz innych, ukrywanie emocji, brak poczucia bezpieczeństwa, poczucie osamotnienia, nieufność i nie tylko.

By nałóg bliskiej osoby nie determinował naszego życia, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Terapia pomoże rozstać się z traumatycznymi przeżyciami, uporządkować relacje w bliskimi, a także wrócić do normalnego życia.

2023-03-17T13:55:27+00:00 Listopad 15th, 2018|
+48 505 576 247